Spotkanie z lekarzem – rodzice opowiadają o swoich zawodach
Dnia 13 grudnia w sali 41 odbyło się spotkanie z mamą jednej z uczennic kl.2 c Karoliny F., która jest lekarzem.
Po przygotowaniu potrzebnego sprzętu i wyznaczeniu pomocnika w osobie Karolinki, rozpoczęto kompleksowe badanie.
Pacjentka Maja na początku musiała odpowiedzieć na kilka pytań i zważyć się. Następnie Pani Doktor sprawdziła jej węzły chłonne. Dzieci dowiedziały się, że węzły stanowią pierwszą barykadę przed atakującą chorobą. Następnie obejrzano gardło pacjentki. Dzieci też miały możliwość dotknięcia węzłów. Ponieważ każde badanie powinno odbywać się w rękawiczkach ochronnych, zanim zaczęły szukać ich na modelu Karolinie, też nałożyły rękawiczki.
Potem dzieci dowiedziały się, że dziwnie wyglądający przedmiot, to otoskop i służy do badania ucha. Pani Doktor przebadała każdego małego pacjenta, a dzięki lupie powiększającej wszyscy mieli możliwość obejrzenia wnętrza ucha. Wspólnie stwierdzili, że ucho wygląda „blee”.
Następnym przyborem medycznym, który był już znany uczniom, to stetoskop. Dzieci ustawiły się w kolejce, aby móc posłuchać szmerów naszego modelu Karoliny.
Pani Ula opowiedziała również jak ważne są prawidłowe odruchy. Każdy chętny zakładał nogę na nogę, a Pani doktor sprawdzała po kolei z pomocą młoteczka, odruchy na kolanie.
Dzieci dowiedziały się również, jak prawidłowo mierzyć tętno na nadgarstku. Każdy także mógł zmierzyć swoje ciśnienie oraz masę ciała, więc ponownie wszyscy ustawili się w kolejce. Na koniec badania wystawiono receptę.
Podsumowując wizytę, pacjentka była zdrowa.
Po części praktycznej nastąpiło zadawanie pytań. I tak dowiedzieliśmy się, że lekarz uczy się przez całe życie, a po zakończeniu studiów składa przysięgę Hipokratesa. Jest to jeden z najstarszych zawodów świata, dowody na tę tezę znajdowano, aż 5 tysięcy lat przed Chrystusem. Wiemy też co mogą oznaczać różne wykresy EKG oraz jak przygotować się na wizytę u stomatologa. Po tym spotkaniu wiemy również po co lekarzowi fartuch, a także jak postępować w przypadku zakrztuszenia, jeśli jesteśmy sami w domu.
Na koniec nasz miły gość zaplanował również drobne upominki, ale nawet on nie spodziewał się, że największym zainteresowaniem będą cieszyć się rękawiczki, maseczki oraz patyczki do badania gardła.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.