Nr telefonu: 22 843-21-68 Nr faxu: 22-847-20-22

Spotkanie z historią


19 listopada w Bibliotece Szkolnej odbyło się spotkanie z Panem Zbigniewem Rowińskim z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. Uczniowie klas V i VI mieli okazję poznać historię okupowanej Warszawy w niezwykle barwnym i żywym przekazie.

Pan Rowiński  opowiadając o Małym Sabotażu, Szarych Szeregach czy Bojowych Szkołach pokazywał wiele autentycznych przedmiotów, które pozwalały lepiej zrozumieć i poznać specyfikę tamtych czasów. Uczniowie naszej szkoły mogli samodzielnie włączyć syreny alarmowe z 1939 roku czy wziąć do ręki rozbrojone granaty i karabiny z czasów drugiej wojny światowej. Zarówno dzieci jak i obecni nauczyciele z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu w okupowanej Warszawie, walkach podjętych przez Powstańców i o Zawiszy czyli najmłodszych uczestnikach Powstania Warszawskiego. Zaproszony gość zwrócił uwagę słuchaczy na wartości, którymi kierowali się walczący w obronie naszej ojczyzny- Bóg, Honor, Ojczyzna. Nasi uczniowie brali czynny udział w spotkaniu, odpowiadali na pytania oraz w praktyce poznali sposoby transportowania rannych.

Po lekcji uczestnicy mogli dotknąć wszystkich eksponatów. Chłopcy z zapałem próbowali podnieść przyniesioną broń, jednak nie zawsze okazywało się to takie łatwe. Inni zakładali hełmy lub czapki z epoki, oglądali pocztę polową i przedmioty codziennego użytku z tamtych lat. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Spotkanie z „żywą historią” było dla naszych uczniów bardzo cenną lekcją, która na pewno pozostanie w ich pamięci.

 

Opracowała Aneta Gmyz-Sasim

Foto Irena Marcinkiewicz, Aneta Gmyz-Sasim

dsc_0079 dsc_0080 dsc_0081 dsc_0082 dsc_0084