Nr telefonu: 22 843-21-68 Nr faxu: 22-847-20-22

W Muzeum wszystko wolno


Jak to się stało, że „W Muzeum wszystko wolno”?

 

W sobotę 16.04.2016 r. grupa uczniów z klasy 4B wraz z wychowawcą wybrali się do Muzeum Narodowego na bezpłatną lekcję muzealną dotyczącą stworzonej przez dzieci wystawy czasowej „W Muzeum wszystko wolno” (28 lutego – 8 maja 2016).

 

Pozornie wystawa przypomina wiele innych. Prezentowane są na niej dzieła sztuki pochodzące z różnych epok, z wielu zakątków świata. Na tym kończą się podobieństwa.

Ta wystawa jest niezwykła, ponieważ kuratorami są dzieci w wieku 6–14 lat, które przez sześć miesięcy poznawały Muzeum i pracowały nad ekspozycjami.  Wystawa składa się z sześciu sal tematycznych” „Las”, „Taniec Minotaura”, „Pokój strachów”, „Gra w bohatera”, „Skarbiec” oraz „Zmiany”. Do zaprezentowania wybranych tematów dzieci wybrały z muzealnych magazynów blisko trzysta oryginalnych zabytków pochodzących z różnych epok i zakątków świata. Dzieci także opracowały scenografię ekspozycji, zaprojektowały druki edukacyjne, nagrały audioprzewodniki, przygotowały podpisy.

Zaczynamy zwiedzanie wystawy od wejścia do lasu, gdzie spotykamy różne zwierzęta, syreny i chimery. Następnie przechodzimy przez Labirynt Minotaura, który doprowadził nas do Pokoju Strachów, gdzie dzwonił tajemniczy telefon. Po przejściach z duchami czekała na nas ogromna krzyżówka. Po jej rozwiązaniu dotarliśmy do skarbca pełnego złota i innych cennych rzeczy.

Ewelina Adamczyk