Nr telefonu: 22 843-21-68 Nr faxu: 22-847-20-22

Mistrzostwa Mokotowa w czwórboju lekkoatletycznym


Mistrzostwa Mokotowa w czwórboju lekkoatletycznym

 

Dnia 19 maja odbyły się zawody lekkoatletyczne dla szkół podstawowych. Mistrzostwa Mokotowa organizowane były w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Zdobyliśmy 6 i 8 miejsce w klasyfikacji szkół!

 

Konkurencje

 

Czym właściwie jest czwórbój lekkoatletyczny? To specjalne zawody rozgrywane w szkołach podstawowych. Wśród konkurencji znajdują się: rzut piłeczką palantową, skok w dal oraz biegi krótkie – na 60 m, i długie – na 600 m dla dziewcząt i 1000 m dla chłopców.

 

Stadion lekkoatletyczny

 

Zawody miały miejsce na obiekcie sportowym Gimnazjum nr 92 przy ul. Koncertowej 4 na Ursynowie. Zaplecze szkoły jest niesamowite, ilość boisk zapiera dech w piersiach. Nie można było wymarzyć sobie lepszego miejsca do organizacji zawodów z lekkoatletyki. Wielkie boisko otoczone kilkutorową bieżnią, a na wirażach dodatkowe stanowiska, takie jak skocznia do skoku w dal.

 

Organizacja zawodów

 

Organizacja zawodów wymagała podziału zgłoszonych szkół na grupy. Każda z nich miała zaplanowane starty na inną godzinę, aby wszyscy mogli wziąć udział, bez zbędnego czekania i chaosu organizacyjnego. Ogromna ilość zawodników oraz newralgiczne kwestie logistyki zawodów, wymagają od organizatora przemyślanych rozwiązań.

 

Nasi lekkoatleci

 

Każda szkoła mogła wystąpić po wystawieniu sześciu zawodników. Naszą drużynę chłopców zbudowali głównie szóstoklasiści: Adam Osica, Mikołaj Stępowski, Mateusz Pietkiewicz, Krzysztof Bartkiewicz i Kacper Bącik oraz jeden piątoklasista – Igor Dobrowolski.

Również wśród dziewcząt dominowały uczennice szóstych klas: Natalia Urbańska, Ola Majewska, Angelika Grodzka, Alicja Konopka i Ola Motyl. Z piątych klas do zespołu weszła jedna zawodniczka – Weronika Kowalczyk.

 

Przebieg zawodów

 

Nasza szkoła miała zaplanowane starty – wg harmonogramu – na godzinę 10 i rywalizowała bezpośrednio ze szkołami nr 85, 212 oraz 271. Uczniowie podchodzili do startów w czterech konkurencjach, rotacyjnie zmieniając się na stanowiskach. Zawodnicy mieli po trzy próby rzutu i skoku, a najlepszy wynik był przeliczany na punkty. Pięć najlepszych wyników spośród sześciu stanowiło o punktacji szkoły.

W biegach krótkich i długich wszystkie szkoły z danej grupy startowały w jednym czasie. Była to znakomita okazja do podjęcia bezpośredniej rywalizacji i podkręcenia adrenaliny wśród biegaczy.

Tego typu zawody to również okazja do poznania zwyczajów sportowych oraz wypróbowania różnego rodzaju sprzętu sportowego. Bardzo dużą popularnością cieszyły się specjalne buty do biegania na krótkich dystansach – kolce. Uczniowie chętnie brali udział w profesjonalnym obuwiu, mogli w nim poczuć się jak zawodowi zawodnicy.

 

Nasze wyniki

 

Na wielkie brawa zasługuje Kacper Bącik, który w skoku w dal osiągnął rewelacyjny wynik – 4,90 m! Również na ogromne gratulacje zapracował Adam Osica – niedościgniony w biegach. Większość rezultatów uzyskanych przez naszych reprezentantów to naprawdę dobre osiągi, które można klasyfikować jako ponadprzeciętne.

 

Atmosfera, zabawa, sport

 

Przy takich emocjach, jakie towarzyszyły nam na zawodach, i maksymalnym wysiłku fizycznym, który jest treścią imprezy, nietrudno o kontuzję. Kilka osób zrezygnowało z walki o miejsce i dobry czas w biegach długich ze względu na stan zdrowia – głównie urazy stawów skokowych. Najważniejsze, że uczniowie wspierali się wzajemnie, dopingowali, pytali o najlepsze wyniki i nikt nikomu nie wypominał gorszego startu czy próby.

 

Klasyfikacja szkół

 

Spośród wszystkich 20 zgłoszonych do rywalizacji szkół, nasza – dzięki rewelacyjnym zawodnikom – zajęła 6 miejsce – w klasyfikacji chłopców, oraz 8 – w klasyfikacji dziewczyn. To duże osiągnięcie, dlatego wszystkim uczestnikom czwórboju lekkoatletycznego gorąco gratulujemy!

 

Dziękujemy za udział, zaangażowanie, cudowną, sportową atmosferę oraz świetne wyniki!

 

 

 

 

Ze sportowym pozdrowieniem,

Marta Małek