Nr telefonu: 22 843-21-68 Nr faxu: 22-847-20-22

Wycieczka do IPN


15 lutego  klasa 3c miała możliwość zwiedzić Instytut Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej 21. Kolejna klasa, 3b zwiedzała to miejsce 2 marca. Nie wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać, ale bardzo miło się rozczarowaliśmy. Ten konkretny IPN zajmuje się gromadzeniem dokumentów z XX w.

Przedstawiciele Instytutu w ciekawy i absorbujący sposób opowiadali o pracy archiwisty i oprowadzili nas po różnych ciekawych miejscach i zakamarkach budynku.

Dzięki specjalnej maszynie, dzieci mogły zobaczyć ile tajemnic niewidocznych w codziennym świetle skrywają polskie papierowe banknoty, chronione w ten sposób przed fałszerzami.

Dowiedzieliśmy się również jak można zaszyfrować wiadomości i co zrobić, aby były niewidoczne dla ludzkiego oka oraz jak potem je odczytać.

Zwiedziliśmy piwnice, w których znajdowało się dużo regałów z teczkami, a każda taka teczka to czyjaś historia. Dowiedzieliśmy się, że oprócz teczek informacje można gromadzić na płytach VHS, kasetach lub na drucie. Korzystając z okazji dzieci mogły zabawić się w archiwistę i w specjalnym fartuchu oraz rękawiczkach szukały teczki o konkretnej sygnaturze.

Następnie udaliśmy się do „szpitala”, czyli laboratorium, w którym ratuje się uszkodzone dokumenty. Poznaliśmy specjalne urządzenia wykorzystywane podczas rekonstrukcji. Dowiedzieliśmy się również, że w zależności od tego czy papier jest bardziej lub mniej kwaśny, to kolor mazaka na takim papierze może zmieniać swój odcień.

Na sam koniec był konkurs z zapamiętanych informacji.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji wycieczek.