Nr telefonu: 22 843-21-68 Nr faxu: 22-847-20-22

Biblioteka szkolna zaprasza


INFORMACJE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

                                                        Wisława Szymborska

 

Drodzy Uczniowie!

 

 

         Sytuacja epidemiologiczna sprawia, że nie możecie korzystać z zasobów naszej biblioteki szkolnej.

         W tym trudnym okresie izolacji domowej zachęcam Was do czytania: indywidualnie, z rodzicami, z rodzeństwem, z bliskimi. Będzie to znakomity sposób na oderwanie się od rzeczywistości, na poprawienie humoru i odstresowanie, na wzbogacenie Waszego języka i słownictwa. Czytanie książek dobrze wpływa na pamięć, dostarcza wiedzy i informacji, ćwiczy koncentrację i skupienie, pobudza kreatywność, rozwija uczucia i zdolność do empatii. Książki stawiają pytania pobudzające do dalszych przemyśleń, wprowadzają do nieznanego, fantastycznego świata, są także świetną rozrywką i mądrym sposobem na ciekawe spędzenie czasu.

          Przejrzyjcie domowy księgozbiór, w którym na pewno znajdziecie ciekawe pozycje.

Teksty książek dostępne są również na wielu stronach internetowych. Możecie czytać lektury szkolne i książki, które Was zrelaksują, staną się Waszym oknem na świat.

          Poniżej zamieszczam linki do bibliotek cyfrowych oraz innych źródeł darmowych ebooków, audiobooków i słuchowisk.

https://wolnelektury.pl/  –  biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis.

          Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.

          Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

https://lektury.gov.pl/  – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

https://fbc.pionier.net.pl/  – Federacja Bibliotek Cyfrowych to polski serwis internetowy założony w 2007, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.

https://polska-poezja.pl  – portal prezentujący wiersze polskich poetów czytane przez najlepszych polskich aktorów. Wzorowa recytacja i tekst poetycki to połączenie form prezentacji, które najlepiej pozwalają doświadczyć, czym jest piękno poezji.

https://polona.pl/  – jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

         W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość można za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

www.wierszedladzieci.pl – serwis zawiera edukacyjne zabawy, bajki, wiersze dla dzieci, słuchowiska dla dzieci w wieku przedszkolnym. Różnorodność wykorzystanych form sprawia, że nauka będzie dla najmłodszych przyjemnością.

www.bajkowisko.pl/ – bezpłatne audiobooki dla dzieci i młodzieży na YouTube.

https://www.empik.com/czas-w-domu – Empik udostępnia wszystkim za darmo pakiet Premium na 60 dni. Otrzymujemy dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków, dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhona. Od teraz przez dwa miesiące wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do szerokiego pakietu korzyści w ramach usługi Empik Premium. Aby aktywować swój darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: www.empik.com/czas-w-domu.

          Można także obejrzeć spektakl, film, posłuchać koncertu, opery, obejrzeć eksponaty w muzeum, odbyć wirtualny spacer po ciekawych miejscach.

          Podaję Wam linki do stron, które Wam to umożliwią.

https://ninateka.pl – serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Warto zwrócić uwagę na słuchowiska, m.in. bajki dla dzieci czytane przez znanych aktorów.

        Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach,

Dzięki stronie https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea możecie odbyć wirtualny spacer po najciekawszych miejscach z całej Polski.

 

.           Serdecznie pozdrawiam Was, Waszych rodziców i bliskich.

            Wszystkim życzę zdrowia, wytrwałości i wszelkiego dobra.

                                                              Halina Roguska – nauczyciel bibliotekarz