Nr telefonu: 22 843-21-68 Nr faxu: 22-847-20-22

III edycja akcji „Razem na Święta”.


 

Ponad 12 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. To rekordowa liczba zgłoszeń. Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności. Dziękujemy za tak liczny udział w akcji i dobro okazane drugiej osobie!

Granatowe tło i padający śnieg. Po lewej stronie dwie ręce trzymające serce na tle świątecznego prezentu. Po prawej stronie napis Ponad 12 tys. zgłoszeń do akcji Razem na Święta. Dziękujemy. Na dole śnieg.

– Jestem ogromnie wdzięczny za to, że aż 12 tys. szkół, placówek oświatowych z całej Polski i nie tylko, z całego świata, wzięło udział w tej bardzo dobrej i wychowawczej akcji – powiedział minister Przemysław Czarnek, podsumowując trzecią edycję akcji „Razem na Święta”. – Dziękuję wszystkim lokalnym organizatorom, nauczycielom, opiekunom, rodzicom, a nade wszystko uczniom, którzy zorganizowali szereg znakomitych inicjatyw charytatywnych – dodał minister. 

Minister Edukacji i Nauki zwrócił także uwagę na wychowawczy wymiar akcji oraz podkreślił, że działania realizowane przez uczniów i nauczycieli są wyrazem empatii: 

– Śpiewanie kolęd, przekazywanie paczek świątecznych, w tym paczek dla medyków i szereg rozmaitych akcji, które rzeczywiście pokazują naszą empatię w stosunku do osób potrzebujących. Zauważamy los również innych i obdarowujemy się nawzajem. Serdecznie za to wszystko dziękuję! – zaznaczył szef resortów edukacji i nauki.

W tegorocznej akcji „Razem na Święta” uczestniczyły 12 192 szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju. To rekordowa liczba zgłoszeń. Do akcji przystąpiły także 73 placówki polonijne z całego świata (szkoły społeczne: 5; Szkoły Polskie przy placówkach dyplomatycznych: 18; szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania: 4). 

#RazemNaŚwięta – przykłady działań

Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe dzieliły się w mediach społecznościowych relacjami z działań realizowanych w ramach akcji „Razem na Święta”. Dodawały zdjęcia oraz posty z oznaczeniem #RazemNaŚwięta. Oto kilka wybranych inicjatyw.

Samorząd uczniowski z Zespołu Szkół Nr 7 w Białym Borze zorganizował zbiórkę darów na rzecz Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku. Podobną inicjatywę zrealizowali uczniowie klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie. Zbiórkę darów dla potrzebujących rodzin przygotowała także społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Twardawie. 

Kreatywnością i oryginalnością wykazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu, organizując występ dla personelu piskiego szpitala oraz pacjentów. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Rabce-Zdroju przygotowały świąteczne kartki dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju. Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kotulskiej w Jodłówce Tuchowskiej przekazały świąteczne życzenia oraz wspólnie przygotowany upominek do Domu Samotnej Matki w Tarnowie. 

Z kolei uczniowie z klasy 2B i 2D z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Słupsku upiekli słodkie podarunki, a następnie wraz z nauczycielami zawieźli je do Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku. Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole przygotowała ponad 100 kartek z świątecznymi życzeniami, które trafią do osób starszych i samotnych.

To tylko wybrane spośród tysięcy wartościowych i pięknych działań. Zachęcamy do zapoznania się z innymi inicjatywami przygotowanymi w ramach akcji „Razem na Święta”. Są one dostępne w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwięta. 

Akcja „Razem na Święta” – trzecia edycja 

„Razem na Święta” to akcja MEN, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym.  W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń – ponad 12 tys. W roku 2019 w inicjatywę włączyli się uczniowie i nauczyciele z ponad 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a w 2018 – z ponad 6 tys. 

Serdecznie dziękujemy!

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji