Nr telefonu: 22 843-21-68 Nr faxu: 22-847-20-22

Standardy Ochrony Małoletnich


O czym mówią Standardy Ochrony Małoletnich?
Zachęcamy do zapoznania się z gazetką na ten temat, która stoi przed sekretariatem.
Już wkrótce będzie można zapoznać się z obszerniejszym dokumentem, tworzonym przez zespół naszych nauczycieli.
Pamiętajmy!
Przyjazna szkoła, to szkoła bezpieczna! Dokładamy wszelkich starań, aby tak było.
Tymczasem przypominamy czym są prawa dziecka.
Prawa dziecka to zbiór swobód, wolności i zabezpieczeń dotyczących realizacji najważniejszych potrzeb, które należą się wszystkim dzieciom.
Prawa są po to, aby wspierać dzieci w rozwoju, gwarantować im jak najlepsze warunki do życia i pomagać w tym, aby ich głos był słyszany.
Prawa dziecka są takie same dla wszystkich dzieci na świecie. Oznacza to, że każde dziecko, niezależnie od płci, bez względu na to w jakim miejscu się urodziło, jakiej jest narodowości, jaką religię wyznaje, czy pochodzi z rodziny bogatej czy ubogiej, ma takie same prawa.
Dzieci, które znają swoje prawa, potrafią ocenić, czy w danej sytuacji ktoś lub coś im zagraża, i wiedzą, do kogo udać się po pomoc. Ta umiejętność chroni je przed krzywdą i cierpieniem, których nigdy nie powinny zaznać.
O roli prawa w życiu człowieka dowiadujemy się jeszcze w szkole.
Dzieci i młodzież mają te same prawa człowieka, co dorośli, a także przysługują im szczególne prawa, które wynikają z ich wyjątkowych potrzeb. Dziecko jako istota, dopiero się ucząca, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli.